O mnie

Sieć strukturalna (sieciocentryczność)

    Zatytułowałem ten rozdział specjalnie w ten sposób, że nadaremne szukać jego tłumaczenia bezpośrednio nawet w Wikipedii. Wiele lat doświadczeń w branży IT zweryfikowały nie tylko wiele moich działań, ale też dają możliwość spojrzenia na wiele problemów z "góry". Temat według mnie jest na tyle ważny, że pozwoliłem go wyróżnić rozdziałem.

Połączone przewodem koncentrycznym komputery umożliwiły nie tylko komunikację między sobą, ale także udostępnianie swoich zasobów. Szybko okazało się, że w miarę wzrostu mocy obliczeniowej stacji roboczych zaczęto wykorzystywać w sieciach LAN również bazy danych tzw. "dbfowe". Tak jak ich zasada działania była prosta (DOS), tak i odporność na czynniki zewnętrzne żadna. Więc często zdarzały się sytuacje utraty danych z takich, czy innych przyczyn. Odpowiedzią na powyższe problemy stało się instalowanie specjalizowanego oprogramowania do obsługi sieci typu LanTastic, Netware itd, które w sposób uporządkowany próbowały wziąć w karby i zasoby, i użytkowników. Niestety szybko stało się jasne, że sama możliwość centralnego zarządzania to za mało by móc spokojnie pracować. W tym miejscu chwilę się zatrzymam i użyję kilku porównań by uzmysłowić ważność wykrystalizowania się w biznesie sformułowania sieciowe okablowania strukturalne.   

Dowiedz się więcej

Sieć elektryczna

    Sieć strukturalna według mojej definicji dziś to stabilne, gwarantowane źródło zasilania wraz z infrastrukturą bezprzewodową i przewodową w konfiguracji wielu gwiazd służących zarówno do przesyłania energii zasilającej dla urządzeń do niej podłączonych, jak i danych cyfrowych służących im do dalszego sterowania, przetwarzania, magazynowania itd. Chciałbym tu podkreślić, że zasilanie musi zapewnić wspólny punkt odniesienia dla wszystkich urządzeń aktywnych sieci komputerowej. Powszechnie widzimy tę funkcjonalność w postaci bolca uziemiającego w gniazdku, które służy naszemu bezpieczeństwu. Ja dostrzegam w nim drugą nie mniej istotną funkcję dla urządzeń wyposażonych w karty sieciowe, a sprowadzającą się do tego by one same się nim nie stały!

Dowiedz się więcej

Cudze chwalicie swego nie znacie.

     ArcaBit ma wbrew pozorom bogatą historię. Dawniej zwany ArcaVir-em, a dla weteranów IT z sentymentem pamiętających NASK i modemy TP S.A. muszę wspomnieć praźródło, czyli MksVir-a, którego twórcą był świętej pamięci polski inżynier Marek Sell ("... Wirusami zainteresowałem się (…), gdy złapałem robala. Nie było wówczas programu, który by mnie zadowolił. Musiałem sam go napisać. A potem okazało się, że ludziom się podoba i tak już poszło. ..."). Dzisiejsze oprogramowanie dedykowane dla systemów operacyjnych typu MS WINDOWS oraz ANDROID stanowi nadal jeden z najlepszych produktów tego typu na świecie. Jednocześnie z przykrością muszę stwierdzić, że jest on niedoceniany przez polskich użytkowników, ale czego szczególnie nie jestem w stanie zrozumieć to przez polskich administratorów. Muszą oni sobie zdawać sprawę, że żaden program antywirusowy nie jest w stanie zapewnić 100% pewności bezpieczeństwa, a co za tym idzie w ogólnym rozrachunku i tak należy się liczyć z najgorszym, czyli utratą (zaszyfrowaniem, wyciekiem) danych. W takim przypadku Polak zawsze pozostawał sam ze swoim problemem. A przecież wystarczyło wcześniej zainwestować śmieszne pieniądze (w stosunku do produktów konkurencyjnych) w oprogramowanie ArcaBit by mieć dostęp do infolinii (+48 22 532 69 20), e-mail (pomoc@arcabit.pl), online (TeamViewer) i poprosić o zdalne wsparcie swego rodaka dla którego technologie XXI nie tylko nie są obce, ale po prostu niejednokrotnie jest on ich twórcą!

Dowiedz się więcej

Sieć telekomunikacyjna

     Sieciowanie PLATAN to połączenie poprzez sieć IP co najmniej dwóch niezależnych serwerów PBX  tak, aby stworzyć jeden większy, spójny system. Jego użytkownicy (abonenci) nawet w miejscach oddalonych o wiele kilometrów są traktowani tak, jakby byli w jednej lokalizacji. Korzystają też z licznych możliwości oferowanych przez centrale abonenckie, m.in. łatwej i darmowej komunikacji wewnętrznej

Dowiedz się więcej