GNU (Free Software Fundation)

    GNU jest systemem operacyjnym, które jest w 100% wolnym oprogramowaniem. GNU został zapoczatkowany we wrześniu 1983 roku przez Richarda Stallmana i stał się pierwszym projektem założonej przez niego dwa lata później Fundacji Wolnego Oprogramowania (ang. Free Software Foundation). Misją fundacji jest tworzenie, ochrona i promocja wolności użytkowania, kopiowania, modyfikowania i rozprowadzania programów komputerowych oraz obronę praw użytkowników Wolnego Oprogramowania. Z punktu widzenia technicznego, GNU jest ogólnie jak Unix, ale w przeciwieństwie do Uniksa, GNU daje użytkownikom wolność.

More Details

LINUX

    Większość systemów GNU używa jądra Linux, jest on najważniejszym składnikiem całego systemu. Pierwsza wersja jądra Linux została udostępniona publicznie 17 września 1991 dla architektury komputera PC, wykorzystującego mikroprocesor o architekturze IA-32 przez fińskiego programistę (wówczas studenta) Linusa Torvaldsa. Obecnie rozwijany jest przez tysiące programistów z całego świata w ramach The Linux Foundation, w dalszym ciągu jednak Linus jest jego głownym koordynatorem i ma ogromny wkład w rozwój projektu. Linux jest jednym z przykładów wolnego i otwartego oprogramowania (FLOSS): jego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany..

Powyżej Pingwin Tux - maskotka Linuksa stworzona w GIMP-ie przez Larrego Ewinga.


More Details

GNU/LINUX

    Dystrybucja Linuksauniksopodobny kompletny system operacyjny zbudowany na bazie jądra Linux. Znakomita większość dystrybucji zawiera dużo elementów projektu GNU, co sprawia, że są one dystrybucjami GNU/Linuksa. W skład dystrybucji, oprócz samego jądra, wchodzą podstawowe programy i usługi takie, jak powłoka, skrypty startowe, narzędzia konfiguracyjne, a także często duży zestaw aplikacji użytkowych.

More Details

Pakiety biurowe

Zestaw aplikacji biurowych typu:

  • LibreOffice

  • OpenOffice

  • Calligra

  • SiagOffice

są na tyle zaawansowane technologicznie, jak również kompatybilne z pakietami płatnymi, że według mnie w większości przypadków jedynie polityka wielkich korporacji potrafi zmusić maluczkich do zaciągania kredytów co 5 (10) lat na zakup kolejnych wersji komercyjnego oprogramowania. Dla CALLIGRA jest to Words - procesor tekstu, Sheets - arkusz kalkulacyjny, Stage - aplikacja do tworzenia prezentacji, Author - aplikacja do tworzenia książek elektronicznych, Krita - program do obróbki grafiki rastrowej, Karbon - aplikacja do tworzenia grafiki wektorowej, Flow - aplikacja do tworzenia wykresów, Kexi - aplikacja do wizualnego tworzenia aplikacji bazodanowych, Plan - aplikacja do zarządzania projektami, Calligra Braindump icon.svg     Braindump - aplikacja do tworzenia notatek i map myśli) rozwijanych przez społeczność na licencji GNU GPL lub GNU LGPL.

More Details


Serwery HTTP i ich czytniki

    Dzisiejsze czytniki stron www stały się multimedialnymi odtwarzaczami informacji. Jak się okazuje w dobie zmiennych standardów i wymagań klientów jest to niemałe wyzwanie. Dlatego można wyróżnić dwie główne drogi rozwoju przeglądarek opartych o wolny kod silnika:

  • Gecko (Firefox, Seamonkey, Cyberfox, K-Melon...)

  • Blink (Google Chrom,Comodo, Opera ...)

Wśród użytkowników przywiązujących wagę do bezpieczeństwa informacji (poziomu inwigilacji) da się zauważyć trend do korzystania z aplikacji stworzonych na bazie wymienionego w pierwszej kolejności silnika. Oczywiście wszelkiego rodzaju wtyczki potrafią nie tylko zaprzeczyć tej regule, ale również wpłynąć na wydajność pracy, np. program antywirusowy.

    Natomiast drugi typ silnika (także odpowiedniki komercyjne) wybierają osoby dla których liczy się przede wszystkim wygoda w dostępie do informacji z dowolnego urządzenia będącego w zasięgu internetu o dowolnym czasie (tzw chmura). Przy założeniu, że i tak wszystko idzie do baniaka wcześniej niż później ma to podejście wbrew pozorom duże powodzenie także wśród kadry menadżerskiej dla której czas to przecież pieniądz.

    W kwestii serwerów www  wybór ze względów oczywistych powinien być mniejszy, a tu ogólne zdziwienie :  

To jest wolne oprogramowanie, nie ma że boli.  Z różnych względów preferuje Apacha, acz nie odmawiam zalet pozostałym rozwiązaniom,, np. Nginxowi,  czy też wszelkiej maści hostingom.

More Details

Demony pocztowe i ich klienci

    Desktopowe programy pocztowe posiadają jedną główną zaletę. Umożliwiają pracę w trybie off-line. Można również wykazać, że mają więcej specjalistycznych funkcji (moduł antywirusowy, antyspamowy,książkę adresową, kalendarz itd), które oczywiście dubluje się na poziomie serwera pocztowego nie mniej jednak nie dają one takiej wolności i szybkości (wyszukiwania) pracy jak dane równolegle przechowywanych na naszym ulubionym sprzęcie. Wymieniając jedynie następujące czytniki poczty:

  • Seamonkey

  • Thunderbird

  • Evolution

  • Claws Mail

narażam się na otwartą krytykę. Przyznając się do stronniczości polecam kombajn Seamonkey. Jest on według mnie nie tylko bezpośrednim spadkobiercą Netscape, ale również co dla mnie jest nie mniej istotne wspierają go bezpośrednio polscy programiści (www.seamonkey.pl). Daje to nie tylko gwarancję niezawodności, ale również braku przerostu formy nad treścią. Mam tu na myśli, np. integracje Thunderbid-a z Chrome, a co za tym idzie z wszelkiego tego konsekwencjami (patrz. Internetowe przeglądarki).

    W kwestii serwerów poczty elektronicznej (MTA) wybór ze względów oczywistych powinien być mniejszy i tak jest:

 

 Z różnych względów preferuje Couriera, acz nie odmawiam zalet pozostałym rozwiązaniom,, np. automatycznie instalowanym w wielu dystrubucjach Linuxa Postfixowi,  czy też wszelkiej maści hostingom albo produktowi firmy Microsoft Exchange Server. W końcu kto bogatemu zabroni. ;-)

More Details