Są sytuacje w których zależy nam by system pracował non-stop niezależnie od warunków zewnętrznych, np. od statusu klapy laptopa, czy też czasu naszej aktywności. Okazuje się, że uzyskanie takiej konfiguracji systemu operacyjnego typu LINUX nie jest skomplikowane i sprowadza się do wykonania następującej komendy:
systemctl mask sleep.target suspend.target hibernate.target hybrid-sleep.target
Prawda, że proste, jak się wie.;P Tak przy okazji:
usypianie - tryb oszczędzania energii polegający na wyłączeniu większości elementów komputera, które nie są niezbędne do natychmiastowego przywrócenia pełnej gotowości działania systemu. Ze względu na to, że pamięć RAM należy do tych elementów, które są podtrzymywane to utrata zasilania powoduje niepowodzenie wyjścia z powyższej procedury.
hibernacja - tryb oszczędzania energii sprowadzający się do zapisania całego stanu systemu na stały nośnik danych (dysk) i wyłączeniu się sprzętu. Ponowne uruchomienie komputera powoduje odtworzenie zrzutu systemu, czyli także pamięci RAM.
hybrydowe usypianie - w uproszczeniu to połączenie zalet obu powyższych trybów, czyli bezpieczeństwa bieżących danych w razie zaniku zasilania (hibernacja) i szybkości ponownego uruchomienia w wyniku podtrzymywania zawartości pamięci RAM (usypianie). Niestety w przyrodzie nic nie ginie i jak wynika z powyższych słów zużycie energii nadal następuje. Jest jedynie ograniczone do niezbędnego minimum.