Od razu na wstępie chcę uczciwie uprzedzić by nie było później czynnego żalu do mojej skromnej osoby, że nie każdy telefon VOIP jest wyposażony w funkcję AUTO PROVISIONING. Również serwery telekomunikacyjne pominąwszy temat ich konfiguracji, którą przedstawie poniżej domyślnie mają ją wyłączoną. Jak w życiu do tanga trzeba dwojga. Stąd też serdecznie polecam już na etapie tworzenia założeń projektu infrastruktury telekomunikacyjnej w jak największym stopniu korzystać z produktów danego producenta. Unikniemy wtedy wielu rozczarowań (brak importu książki adresowej, brak PoE, brak funkcji BLF [Busy Lamp Field - sygnalizacja statusu telefonu VoIP różną barwą świecenia przycisku szybkiego wybierania], sygnalizują przychodzące połączenie przez 60 [s] zamiast 420 [s] przy kolejkowaniu połączeń i wiele innych pułapek czekających na oszczędnego inwestora) bo choć są teoretycznie normy, standardy to tak jak w ortografii polskiej mamy regułę, ale czemuś (tą kwestię wyjaśniłem w artykule klient i serwer czasu wzorcowego w routerach mikrotik-a) wyjątków w niej, jak rakiet w Moskwie. Firma PLATAN posiada w swojej ofercie także aparaty telefoniczne VOIP własnej produkcji wraz z konsolami w cenach konkurencyjnych. Dla nieprzekonanych instalatorów do ich propozycji, chodzących własnymi ścieżkami w razie problemów z integracją urządzeń, firma PLATAN zapewnia zaawansowane, płatne szkolenia, czy też ogólnie dostępne w formie blogu, np. z WireShrek-a. ;-P
Standardowa instalacja aparatu VOIP składa się z wielu etapów, których nie będę tu opisywał bo jest ona sama w sobie czasochłonna. Wspomnę jedynie, że chociażby wymaga zapoznania się z instrukcją producenta telefonu. Gdy instalator korzysta z funkcji AUTO PROVISIONING podłączenie aparatu telefonicznego sprowadza się do wyjęcia go z opakowania, spisania MAC adresu karty sieciowej i wetknięcia przewodu łączącego słuchawkę z telefonem oraz przewodu łączącego z siecią strukturalną sam telefon. Jeśli z jakiś względów nie jest obsługiwany PoE to musimy znaleźć jeszcze gniazdko 230 [V] dla zasilacza o parametrach napięcia wyjściowego 5 [V] i maksymalnym prądzie 2[A], który będzie zaopatrywał w energię telefon. To wszystko, gdyż reszta dzieje się już dzięki serwerowi telekomunikacyjnemu firmy PLATAN. Podsumowując mamy centralne zarządzanie i to w pełni tego słowa znaczenia. Jeśli ktoś bawił się kiedyś montażem kamer wykonanych w technologii IP to może to sobie wyobrazić u reszty pewnie wzbudza niedowierzanie. :-) Bym zapomniał o jeszcze jednym ważnym fakcie, który telefonów zwykle nie dotyczy, ale wykluczyć się go nie da i należy go sprawdzić w razie problemów z instalacją telefonów, czy faktycznie AUTO PROVISIONING jest włączony (patrz. zrzut ekranu poniżej):
Cała magia dzieje się w serwerze telekomunikacyjnym. Sprowadza się ona do wypełnienia dwóch opcji w menu programu Libra PC. Pierwszym jest włączenie obsługi samej funkcji AUTO PROVISIONING przez zaznaczenie opcji PnP Auto provisioning:
W drugim kroku wykorzystujemy spisany (zdjęcie smartfonem) wcześniej MAC adres wprowadzając go w opcji Adres MAC (podkreślenie na poniższym zrzucie ekranowym) i poniżej wypełniamy pole Hasło admin (jest to hasło, które będzie wykorzystywane także do programowania z klawiatury aparatu lub zdalnie przez przeglądarkę internetową - 8 znaków, duże małe litery, cyfry, znaki interpunkcyjne):
Pozostaje nam jeszcze wprowadzić (zatwierdzić, hasło jest losowo wypełnione) login i hasło użytkownika VoIP służące do transmisji głosowej (wideo), które również automatycznie zostanie wprowadzone do telefonu łącznie z numerem telefonu w tym przypadku to akurat 201. To wszystko. Czyż nie jest to piękne :-)
Uwagi końcowe:
- Serwery telekomunikacyjne firmy PLATAN obsługują auto-provisioning dla telefonów oczywiście firmy PLATAN oraz aplikacji Platan Video Softphone , ale również konkurencyjnych marek Yealink, Snom, czy Gigaset Maxwell.
- Pewne zmiany konfiguracyjne wymagają ponownego uruchomienia urządzeń, np. w przypadku synchronizacji konsoli operatorskiej z wybranym aparatem może się okazać, że jest wymagany restart obu urządzeń.
- W przypadku konsol operatorskich, np. PLATAN EXT-244CG, które nie wspierają Auto provisioning firma PLATAN obeszła ten temat wykorzystując do parowania 6 ostatnich znaków MAC adresu konsoli oraz numer wewnętrzny aparatu systemowego (patrz na poniższy rzut ekranowy, gdzie jest to 200) w opcji menu Abonenci -> Konsole -> Dodaj nową konsolę
Opracowane na podstawie:
- Auto provisioning for Yealink https://www.platan.eu/news/auto-provisioning-for-yealink.html
- Jak oprogramowanie Wireshark może pomóc w diagnozie? https://www.platan.pl/voip/blog/brak-rejestracji-voip-jak-zdiagnozowac-przyczyne
- Zaczerpnięte także ze szkoleń przeprowadzanych bezpośrednio w firmie PLATAN, jak i on-line. Pozdrowienia pełne uznania dla czasu poświęconego przez Pana Tomasza dla mnie i całej rzeszy wykształconych przez niego instalatorów. Chyle też czoło przed całą załogą polskiej firmy z Sopotu, która nie tylko nadąża za rosnącymi wymaganiami klientów, ale również nadaje ton w wielu tematach na poziomie światowym, np. bezpieczeństwa telefonii VOIP.
;-P