Przeniesienie danych Firefox-a i Seamonkey-a (Thundrbirda) do nowej instalacji bezpośrednio z katalogu wcześniej użytkowanej wersji.
Program SeaMonkey został już uruchomiony, ale nie odpowiada. Aby otworzyć nowe okno, należy najpierw zakończyć stary proces programu SeaMonkey.

    Z różnych względów zdarza się sytuacja w której jesteśmy zmuszeni ponownie wykorzystać świeżą instalację przeglądarki Firefox, SeaMonkey, Thunderbirda itd. Normalnym jest, że chcemy by dotychczasowa konfiguracja, zakładki, historia, hasła, ciasteczka itd. znalazły się w całości lub wybiórczo w ramach odświeżenia oprogramowania (szybkości działania) w nowym miejscu. W przypadku otwartego oprogramowania wystarczy znać katalog danych danej aplikacji. Standardowo jest on umieszczony w ukrytym podkatalogu domowym użytkownika. Jeśli korzystamy z systemu operacyjnego Windows, a profil użytkownika nazywa się kowalski to ścieżki do skopiowania całych katalogów Mozilla dla aplikacji Firefox i SeaMonkey oraz Thunderbirda wyglądają następująco:

C:\Users\kowalski\AppData\Roaming\Mozilla

C:\Users\ajudycki\AppData\Roaming\Thunderbird

    W praktyce w 99% jest po temacie, ale jak to mawiają szczęście w nieszczęściu ponieważ szewc chodzi bez butów (backup) zdarzyło mi się bawiąc partycjami programem GParted  (po wykorzystaniu opcji Check Partition) system operacyjny Windows 11 nie wstał, a ściśle uraczył mnie nieoczekiwanym blue screenem. Po odzyskaniu profilu domowego i wykonaniu jego archiwum stanąłem przed decyzją co dalej. Stwierdziłem, że jest to dobra okazja na wymianę dysku na większy oraz odświeżenie oprogramowania. Wykonałem już na starcie na nowym NVRam-ie wymagane mi do pracy dodatkowe systemy operacyjne bez ryzyka utraty danych. Czyli ucząc się na swoich błędach i unikam powtórki z rozrywki. Taki był plan, ale myli się ten kiedy przystępując do drugiego punktu planu czyli przeniesienia danych z archiwum przywitał mnie 1% komunikatem "Program SeaMonkey został już uruchomiony, ale nie odpowiada. Aby otworzyć nowe okno, należy najpierw zakończyć stary proces programu SeaMonkey." oraz "Program Firefox został już uruchomiony, ale nie odpowiada. Aby otworzyć nowe okno, należy najpierw zakończyć stary proces programu Firefox."


    Skoro tego nie da się przenosząc całych katalogów. to nie ma tego dobrego co na dobre nie wychodzi. Stwierdziłem to, że może i lepiej, gdyż nie tylko systemy operacyjne zostaną odświeżone, ale i aplikacje wstrzykując w nie jedynie dane wybiórczo (pliki). Na początek na warsztat wziąłem przeglądarkę Firefox. Uruchomiłem go i zamknąłem. W ten sposób uzyskałem strukturę katalogów, którą będę teraz modyfikował przenosząc następujące pliki z starej wersji oprogramowania:

  1. key4.db oraz logins.json - pliki haseł
  2. places.sqlite oraz favicons.sqlite - pliki zawierające zakładki, historię przeglądania, pobrane pliki
  3. formhistory.sqlite - historia automatycznego uzupełniania
  4. cert0.db - ustawienia certyfikatów bezpieczeństwa zaimportowane do Firefox-a

  Analogicznie do Firefox-a czynię z SeaMonkey (Thunderbird). Oczywiście wykonuje kopie innych plików z katalogu w moim przypadku:

C:\Users\kowalski\AppData\Roaming\Mozilla\seamonkey_backup\mpkvbmt8.default

do katalogu

 C:\Users\kowalski\AppData\Roaming\Mozilla\SeaMonkey\Profiles\7unolbqm.default

  1. Mail - katalog z plikami poczty POP3 oraz lokalnymi wiadomościami
  2. prefs.js - właściwości i ustawienia kont e-mail
  3. key3.db oraz key4.db - klucz do bazy haseł
  4. cert8.db oraz cert9.db - certyfikaty bezpieczeństwa
  5. secmod.db - moduł zabezpieczeń bazy danych   
  6. signons.squlite - plik haseł
  7. abook.mab oraz history.mab - osobista książka adresowa
  8. places.sqlite - zawiera historię adresów i zakładek
  9. training.dat - bieżące dane treningowe modułu antyspamowego
  10. mailViews.dat - definicje podglądu bieżących wiadomości
  11. formhistory.sqlite - zawiera plik z informacjami o danych
  12. permissions.sqlite - zawiera pliki cookie i uprawnienia do obrazów
  13. panacea.dat - Pocztowy katalog cache. Jest wykorzystywany do ogólnego wyświetlenia listy katalogów i zachowane podsumowanie pól wszystkich wiadomości bazy danych
  14. ImapMail - katalog z plikami poczty IMAP

Uwagi końcowe:

  1. Nie pracujemy na plikach będących oryginalnym backupem, a wykorzystujemy jego kolejną kopię.
  2. Nie przenosimy plików danej aplikacji kiedy jest otwarta.
  3. Wpadłem jak śliwka w kompot w ten jeden procent, gdyż jak się okazało nie wiedzieć kiedy i dlaczego pliki archiwów zyskały atrybut tylko do odczytu. Doszedłem do tego niechcący analizując abook.mab (po jego skopiowaniu i próbie wysłania nowej wiadomości  e-mail z programu pocztowego) i otrzymanym komunikacie (Wczytanie pliku książki adresowej było niemożliwe):           Po jego usunięciu mogłem już skorzystać z opcji pełnego odzyskania archiwum co też uczyniłem dla katalogu SeaMonkey. Co do przeglądarki ze względu na odzyskanie tego czego chciałem i jej nadal lekkość działania pozostałem przy selektywnym wyborze plików archiwum.

Opracowane na podstawie:







Serwery telekomunikacyjne polskiej firmy PLATAN w kontekście automatycznej instalacji telefonów VOIP.
AUTO PROVISIONING  funkcją plug and play dla urządzeń wyposażonych w obsługę protokołu VOIP.