PROXMOX disk copy to qcow2
Przenoszenie systemu operacyjnego z fizycznego dysku twardego do wirtualnej maszyny w formacie obrazu QemU.

    Qemu (skrót od Quick Emulator) to hipernadzorca (hiperwizor), który jest otwartym oprogramowaniem emulującym fizyczny komputer.  Jednym z aspektów odwzorowania w wirtualnym systemie jest kontroler pamięci masowej i w konsekwencji format obrazu. Mamy do wyboru trzy typy:

  1. QUEMU umożliwia tworzenie migawek i cienkie przydzielanie obrazu dysku
  2. RAW jest to tzw surowy obraz (bit do bit-a) dysku twardego, który nie obsługuje migawek, ani elastycznego alokowania, ale jest szybszy o ok. 10 % od formatu w pierwszym punkcie.
  3. VMware jest biznesowym rozwiązaniem korporacji EMC wykorzystywanym w serwerach ESX, GSX oraz workstation. W związku z tym zwykle jest wykorzystywany do importowania lub eksportowania obrazu dysku do innych hiperwizorów.

Osobiście ze względu na bezpieczeństwo danych oraz wykorzystywanie dysków SSD o ograniczonej pojemności na co dzień pracuję na obrazach w formacie QCOW2. Dlatego instrukcja tworzenia wirtualnej maszyny z dysku twardego będzie oparta o nowszą wersję QCOW. Zaczynamy od zorientowania się w dyskach, partycjach podłączonych do jednego z odnóg Linuxa poprzez komendę:

lsblk


Gdy wiemy który dysk twardy (sdb) chcemy zobrazować do formatu qcow2 w postaci pliku wykrawarka i ze względu na wielkość oryginalnego dysku (niemożność wykorzystania partycji root PROXMOXA) będzie zapisany na kolejny  (sdc) zmapowany do katalogu /mnt/sdc/

qemu-img convert -f raw -O qcow2 /dev/sdb /mnt/sdc/wykrawarka.qcow2

Po dłuższej chwili zwykle bardzo długiej otrzymujemy plik wykrawarka.qcow2 o znacznie mniejszej wielkości niż by wskazywała na to etykieta dysku hdd. Wówczas przystępujemy do zaimportowania tego obrazu do stworzonej wcześniej maszyny wirtualnej (103) znajdującej się w wolumenie local-lvm

qm importdisk 103 /mnt/sdc/wykrawarka0.qcow2 local-lvm

Pozostaje jeszcze uaktywnić ją z poziomu przeglądarki internetowej oraz zmienić kolejność uruchamiania (OPTION -> BOOT) oraz ewentualnie usunąć poprzedni obraz maszyny 103.

P.S.

 Przygotowanie zapisanego dysku, np. sdc do potrzeb podręcznej pamięci masowej dla PROXMOX-a zaczynamy od podglądu struktury dysku 

fdisk -l


wchodzimy na ten dysk:

fdisk /dev/sdc

i ponownie orientujemy się, gdzie jesteśmy wybierając literę p 


Jeśli wszystko  pasuje usuwamy partycje wybierając dwa razy w powyższym przykładzie literę d

 

Teraz kiedy dysk mamy czysty musimy założyć partycję wybierając literę n i potwierdzamy kolejne domyślne opcje ENTER-em:


Pozostaje nam zapisać powyższe zmiany na dysku wychodząc jednocześnie z programu wybierając literę w:


Teraz możemy sformatować partycję sdc1 wykorzystując w pełni pojemność dostępną dla dysku sdc komendą:

mkfs.ext4 /dev/sdc1


I na koniec montujemy i cieszymy się z nowo stworzonej pamięci masowej dla PROXMOX-a w linii komend:

mkdir /mnt/hdd

mount /dev/sdc1 /mnt/hdd




system windows nie może uzyskać dostępu do \\ ...
WINDOWS  i dostęp do dysku sieciowego